Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,08 grudnia
Imienieny:
Maria, Wirginia, Wirgiliusz
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Historia
obrazek
Historia
Pierwsze wzmianki dotyczące wsi Chróścina pochodzą z 1239r.
W 1239 roku książę Mieszko II z Opola nadał wiosce "Croschina, w mowie potocznej nazywanej Wiganddorf", szpital kapituły wrocławskiej "Świętego Ducha" i uwolnił ją od ciężarów podatkowych wynikających z ówczesnego prawodawstwa. Już wówczas otrzymała wyraźne, określone z rozmachem, miejsce lokacji.

W granicach wsi odkryto 2 stanowiska archeologiczne. Dotyczą one śladów osadnictwa neolitycznego oraz grobu szkieletowego z X-XI w.
Z prawej strony we wsi znajduje się cmentarz, gdzie warto zobaczyć mauzoleum pochodzące z 1871 r. i ciekawe pomniki nagrobne z XIX wieku

Na przełom Xi XI w. datuje się stanowisko archeologiczne, które odkryto podczas eksploatacji piasku w Chróścinie. Natrafiono na grób szkieletowy z bardzo ciekawym naczyniem o kształcie owalnym, górą obtaczanym, barwy żółtej. Na dnie naczynia umieszczono znak garncarski. Na garnku wyryto stylizowany rysunek konika oraz ornament w formie głębokich bruzd.
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ