Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,08 grudnia
Imienieny:
Maria, Wirginia, Wirgiliusz
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
O sołectwie
obrazek
O sołectwie:
Pierwsze wzmianki dotyczące wsi Chróścina pochodzą z 1239r.
W 1239 roku książę Mieszko II z Opola nadał wiosce "Croschina, w mowie potocznej nazywanej Wiganddorf", szpital kapituły wrocławskiej "Świętego Ducha" i uwolnił ją od ciężarów podatkowych wynikających z ówczesnego prawodawstwa. Już wówczas otrzymała wyraźne, określone z rozmachem, miejsce lokacji.

W granicach wsi odkryto 2 stanowiska archeologiczne. Dotyczą one śladów osadnictwa neolitycznego oraz grobu szkieletowego z X-XI w.
Z prawej strony we wsi znajduje się cmentarz, gdzie warto zobaczyć mauzoleum pochodzące z 1871 r. i ciekawe pomniki nagrobne z XIX wieku

POŁOŻENIE:

Wieś usytuowana jest we wschodniej części gminy przy drodze wojewódzkiej Nr 459 bezpośrednio połączonej z drogą krajową Nr 94 w odległości 6 km od Lewina Brzeskiego. Posiada doskonałe połączenie komunikacyjne z Opolem, Wrocławiem, Brzegiem i Lewinem Brzeskim. Najbliższa stacja kolejowa położona na trasie relacji Opole – Wrocław znajduje się 2 km od wsi w miejscowości Przecza.

Chróścinę zamieszkuje 312 osób (stan na koniec 2013 roku). Mieszkańcy wspólnie działają na rzecz wsi organizując integracyjne imprezy. Chróścina regularnie bierze udział w organizowanym przez Gminę Lewin Brzeski konkursie :Piękna Wieś Lewińska, w którym systematycznie zdobywa nagrody i wyróżnienia.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ